Jak změnit trend prevence vrozených vad ?
20.8.2014 09:04
Nejlepší péče o vrozené vady spočívá v prevenci.
Vrozené vady psů různých plemen představují problémy, o kterých se budoucím majitelům nesní. Některé se dají odstranit operativně. Většina genetických vad vyžaduje náročnou, přepečlivou domácí a veterinární péči díky které se zdravotní potíže zvířat dají potlačit nikoliv vyléčit.
Pár příkladů uškodit nemůže:Hravý a živý irský setr se díky vrozeným vadám může potýkat s hemofilií, problémy s klouby u předních nohou, degenerací ledvin, srdečními a nervovými chorobami i postupnou slepotou. Povahou výborný novofundlandský pes mívá obrácená oční víčka a srdeční vady. Bodyguard, rotvajler má dědičné sklony k cukrovce. Německou dogu mohou trápit močové kameny, srdeční vady, obrácená oční membrána, deformace páteře, či paralýza. Pro boxery jsou typické kardiovaskulární vady, chybějící anebo zuby navíc, náchylnost k revmatizmu a dermatitidám. Přeborníkem na možné vrozené vady je zřejmě jezevčík s cystami na hypofýze, močovými kameny, deformacemi čelistí, páteře, končetin, cukrovkou, oběhovými problémy anebo hluchotou. Ve výčtu „zdravotních neduhů“ geneticky poznamenaných plemen bychom mohli pokračovat. Komu by to prospělo?
Dokud budou chovatelé rozmnožovat zvířata s rodovými zdravotními problémy, vesele křížit blízké příbuzné (páření zvířat ze stejné rodiny rodičů a potomků, sourozenců, tet strýců a prarodičů, což vede k upevnění latentní vady v genetické výbavě potomstva) obrat k lepšímu se čekat nedá. Knížecí rada, dejte přednost plemenům, která nejvíce připomínají psí či kočičí předky má sice něco do sebe, ale zvrácenou plemenitbu nezastaví.
Zájem o psy neklesá. Psa má u nás každá čtvrtá rodina.Výběr zdravého zvířete přitom úspěšně konkuruje sázkám do loterie. Vyvstává tedy otázka, zda se o prevenci vrozených vad psů můžeme zasadit v roli jejich majitelů? Nemožné to není, budeme-li opatrní při výběru plemen, která patří k oblíbeným. Právě zde, totiž existuje pravděpodobnost oslabení chovu intenzivním křížením. Ať chovatelé od svých chovů očekávají cokoliv, dokud se budou majitelé plemen psů zatížených genetickými vadami se zdravotními problémy svých zvířat potýkat sami, nezodpovědní chovatelé si mohou mnout ruce. Vědí, že mlčení vzbuzuje úctu. To by se mohlo změnit, pokud by se o jména (ne)slavně proslulých chovatelských stanic začala více zajímat veřejnost. Proč nemlčet, když mlčí ostatní? Z jednoduchého důvodu. Mlčení, razantní kroky ke kýžené prevenci vrozených vad neuspíší.